• img1
  • img1
  • img1
  • img1
  • img1

02. TRAVANJ – OBILJEŽAVANJE DANA SVJESNOSTI O AUTIZMU

Objavljeno .

02. travanja obilježava se svjetski dan svjesnosti o autizmu.
Složeni poremećaj koji se kod pojedinca najčešće razvije u prve tri godine života i uglavnom traje do kraja života. Uzrok poremećaja još uvijek je nepoznanica.

Prvi puta pojam autizam spominje se 1943 godine od strane dječjeg psihijatra Leo Kannera. Do današnjeg dana mijenjali su se nazivi i metode rada s takvim osobama. Danas takav poremećaj spada u poremećaje autističnog spektra.
Koliko je osoba s autizmom u nas dijagnosticirano, teško je pouzdano reći. Okvirna procjena je između 10 i 15 posto od pretpostavljenih 6000- 8000 osoba s autizmom u Hrvatskoj.
Pod pojmom autizam podrazumijeva se niz sličnih, ali i različitih kliničkih slika s prevladavajućim simptomima poremećaja socijalne interakcije i komunikacije, jezika, govora i mašte, senzornih odgovora, ponavljajućih stereotipnih radnji i posebnih vještina.

autizam slika1

Neki od simptoma koji su znak za uzbunu i svakako znak da se potraži stručna pomoć ( do 2. godine života).

1. Dijete ne mari za okolinu, vidi ali mu je pogled prazan, ne prati izraz lica majke i bliskih osoba, ne odgovara mimikom lica.
2. Dijete čuje, ali je ravnodušno prema zvukovima, ne odaziva se na svoje ime.
3. Kad se djete uzme u naručje, ono ne reagira, ostaje ukočeno ili pak mlohavo poput krpene lutke.
4. Dijete se ne smiješi, osim samome sebi, tepa ali ne odgovara na majčine riječi.
5. Autističnom djetetu poremećeni su i hranjenje i san, katkad takvo djete uopće ne spava.
6. Dijete izbjegava kontakt očima.
7. Dijete ne inicira maženje, ne privija se uz majku i druge bliske osobe.
8. Dijete ne koristi predmete u posrednoj komunikaciji.
9. Dijete se igra repetitivno, komadićima vrpce, autićem ili kockicama, uvijek na isti način.
10. Dijete se čini emocionalno nezainteresirano za drugu djecu.
11. Kod neke djece prisutna je odbojnost prema plišanim igračkama, ne vole dodir igračke s kožom.
Pojedinačno ovi simptomi nisu karakteristični za autizam, ali nekoliko njih zajedno znak su za alarm.

Povodom obilježavanja svjetskog dana svjesnosti o autizmu koji se obilježava 02. travnja, učiteljice Katja Faraguna i Dragana Ninić organizirale su aktivnosti u cilju približavanja tog poremećaja široj javnosti.

Tako je unutar centra „ Liče Faraguna“ postavljeno četiri plakata na temu autizam, hol centra ukrašen je plavim balonima, prepoznatljivom bojom koja se veže za autizam.
U četvrtak 26.03. 2015. u jutarnjim satima u centru grada postavljeni su isto tako plakati, te su djeca centra djelila letke prolaznicima, isto tako s temom autizam. Isti dan u večernjim satima u dnevnom boravku centra prikazan je film Temple Grandin- istinita priča žene s visokofunkcionirajućim autizmom koja je na osnovu svojih iskustava po prvi puta progovorila o autizmu. Pozivu i događaju odazvala se majka dvoje autistične djece gđa. Tanja Pucić od koje smo tražili da prisutnima objasni kako je ona primjetila kod svoje djece da nešto nije kako treba, put kojim je krenula u rad s takvom djecom, te svakodnevnu borbu s kojom se nosi. Kao uvod u film održano je kratko predavanje najvažnijih činjenica vezanih za autizam.
Danas 02.travnja po centru grada raširili smo letke i time završili i zaokružili priču o Autizmu u nadi da smo ovim aktivnostima osvijestili još pokojeg pojedinca.

 

Učiteljica IOOS- mali autisti:
Katja Faraguna

  • 01
  • istra
  • grad_labin
  • ministarstvo za demografiju
  • mrezazdravihgradova

Udruga Labin-Zdravi grad je korisnik institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge.

Svojim idejama, prijedlozima, znanjem obratite nam se na:

Labin Zdravi grad   / Rudarska 1, 52220 Labin   /   tel: 099 262 2653    /   Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.